Rahvariided

Käesoleval ajal tantsib Kanarbik Audru kihelkonna XIX sajandi keskelt pärineva naise ülikonnas, mis koosneb särgist, seelikust, põllest, vööst, õlarätikust, tanust, sukkadest ja kingadest. Täielikust komplektist on puudu kampsun.

Algusaastatel oli meie rahvariidevaramu kasin ja tantsurivi seetõttu üsna kirju, kes laenas endale esinemiseks riided paarkümmend aastat tagasi Lavassaares tegutsenud naisrühma liikmetelt, kes tuttavatelt. Avanes ka võimalus osta Sindi vabrikust Pärnu-Jaagupi kihelkonna seelikuriiet, seda aga igaüks endale ja rühmast lahkudes läks seelik tantsijaga koju kaasa. Peas kandsime tookord karikakrapärgi. Lavassaare vallavalitsuse poolt on rühmale ostetud õlarätikud ja 10ks sünnipäevaks kingituseks vööd.

Korrektse komplekti koostamiseks on kirjutatud erinevaid projekte Kultuurkapitalile ja riiete muretsemisele on kaasa aidanud ka Laulu- ja Tantsupeo protsessis osalevate kooride, orkestrite, rahvatantsurühmade ja rahvamuusikaansamblite tegevustoetuse programm. Tantsijad ise on muretsenud nii pastlaid, kingi kui ka sukki.

Esimese projektitaotlusega kultuurkapitalile aastal 2007 palusime toetust seelikuriide kudumiseks, seelikute ja vöökottide valmistamiseks. Kultuurkapital vastas meie taotluse 639.12 € (10 000.- EEK). Seelikuriide kudus Pärnumaalt pärit Pilvi Kase ning seelikud ja vöökotid valmisid tantsijapoolse panusena. Nii oli 2008. aasta Pärnumaa tantsupäeval Kanarbik uutes seelikutes.

Teise projektiga Kultuurkapitalile aastal 2008 saime toetust tanude, põllede ja särkide valmistamiseks, summas 511.29 € (8 000.- EEK). Tanud tikkis meile Pärnumaa käsitöötegija Maie Liiv, kangaste soetamisel oli abiks kauplus Lina, tikkimisniidid, litrid, pitsid ja paelad said ostetud OÜst Karnaluks. Tantsija omapoolseks panuseks jäi tanudele litrite, paelte ja pitside kinnitamine ja põllede õmblemine.
Samal aastal algas ettevalmistus 2009. aasta peoks ÜhesHingamine ja Rahvakultuuri Keskuse poolt avati laulupeo protsessis osalevate kollektiivide toetusprogramm, mille abil valmisid särgid. Särkide õmblemiseks ei leidnud lähedalt töötegijat ja nii rändas särgiriie hoopis Hiiumaale, mõõdud meilitsi järele ja valmis särgid postiga tagasi.

2009. aastal vahetult enne tantsupidu sai rahvariidekomplekt kollektiivide toetusprogrammi toel nagu i-le täpi – punaste silmadega preesi.

Kõiki neid ettevõtmisi kroonis võimalus uhkeldada uutes riietes 2009. aasta tantsupeol.

Suur tänu Lavassaare Vallavalitsusele ja Li´le kes tegeles projektide eestvedamisega!